• Telefon (Bize Ulaşın): 0212 244 61 87 (pbx)

Kondansatör (474)

Kondasatör Nedir?

Temel olarak kondansatör elektrik yüklerini kısa süreliğine depo edebilen temel elektronik devre elemanıdır. Kondansatörün birimi Farat Sembolü ise “C” olarak ifade edilmektedir.

Kondansatör yapı olarak, iki iletken levha arasına yerleştirilen bir yalıtkan maddeden oluşmaktadır. Kondansatör ayrıca kapasitör olarak ta bilenmektedir. Devrede elektrik akımını depolamak için kullanırlar. Basit olarak kondansatör çalışma mantığı ise şöyledir. Yalıtkan bir maddenin elektriği üretmediğini biliyoruz ama bu yalıtkan malzemelerin elektrik akımını depolamak gibi bir özelliği olduğundan pil geriliminden gelen elektronları depolamak mümkündür ve bundan dolayı bazı elektronik işlemlerde kondansatörler kullanılması zorunlu elemanlardır. Kondansatörlerin uygulama alanları hakkında gerekli bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere pek çok kondansatör çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde kondansatörler pek çok alanda kullanılabilirler. Kondansatör seçimi yaparken, kondansatör çeşitlerini tanımak ve duruma uygun seçim yapmak önemlidir. Piyasada bulunan çeşitli kondansatör türlerini aşağıda yazdım.
Kondansatörler çeşit olarak, Sabit ve Ayarlı olarak iki grupta incelenmektedir.

Sabit Kondansatör Çeşitleri
Film kondansatör
Seramik kondansatör
Mika kondansatör
Elektrolitik kondansatör
Kutuplu kondansatör

Ayarlı Kondansatör Çeşitleri
Varyabl kondansatör
Trimer kondansatör

Ayrıca Elektrolitik Kondansatör, Polyester Kondansatörler, Seramik Kondansatörler, SMD Konsansatörler, Tantal Kondansatörler çeşitleri ve dahasını sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz

%100 Güvenli Ödeme, %100 Müşteri Memnuniyeti, Kampanyalı Ürünler
Türkiye'nin her yerine kargo gönderimi yapmaktayız!